Wzorzec Husky Syberyjskiego

Wrażenie ogólne :

Sredniej wielkości roboczy pies zaprzęgowy, szybki i lekki w ruchu. Akcja swobodna i pełna gracji, ciało pokryte gęstym włosem, stojące uszy, ogon mocno owłosiony. Budowa wskazuje na idealne połączenie siły, szybkości i wytrzymałości. Husky nie powinien być ani Ciezki i masywny i masywny, aby sprawiał wrażenie psa pociągowego, ani tak lekki i delikatny, aby kojarzyć go z wyscigowym sprinterem. Psy mają być samcze anie nie za Cięzkie, suki delikatniejsze, ale nie za lekkie, zawsze dobrze umkieśnione, w sportowej kondycji i szczupłe.


Cechy szczególne:

Sredni wzrost i odpowiedni kościec, wyważone i charmonijne proporcje, lekkosć i swoboda ruchu, łagodne usposobienie.


Temperamet:

Łagodny i przyjacielski, ożywiony i wylewny. Husky mie ma cech psa stróżującego, nie jest nieufny wobec obcych, choć dorosły pies powinien wykazywać wobec nich niejaką rezerwe , ani agresywny wobec innych psów. Inteligentny łatwy do prowadzenia i pełen entuzjazmu do pracy. Miły towarzysz i nie zrównany pies pracujący

Głowa i czaszka:
Głowa średniej wielkościw stosunku do rozmiarów ciała,sucha, ładnie wyrzeźbiona, lisia w wyrazie. Mózgoczaszka lekko zaokrąglona miedzy uszami. zwęza sie  stopniowo ku oczom. Kufa średniej długości i szerokości, anie szpiczasta ani cięzka, lagodnie zweżająca sie w koerunku nosa, profil na całej długosci prosty. Długość kufy od końca nosa do stopu taka sama, jak długość muzgoczaszka od stopu do krawedzi potylicy. Stop wyraźny, lecz nie zamocny. Nos czarny u psów czarnych, szarych i płowych, wątrobiany u czekoladowych. U czysto białych moze być barwy cielistej. Zimą do przyjęcia jest nos nie całkiem zapiegowany

Oczy:
Kształtu migdała, osadzone są one skosnie  i umiarkowanie i szeroko rozstawione. Mogą byń w dowolnym odcieniu  brązu lub błekitu, a także różnobarwne lub dwubarwne. Spojrzenie żywe, przyjazne, pełne zainteresowania troche figlarne.


Uszy:

Sredniej wielkosći, ustawione dość blisko siebie, trójkatne, o długośći troche przekraczajacej szerokośc u podstawy. Osadzone wysoko na głowie, pewnie stojące gdy pies jest czyms zainteresowany, ustawione prawie równolegle do siebie  i lekko nachylone do przodu, grube, dobrze owłosione, także w wnetrzu, z końcami lekko zaokrąglonymi.


Szczeki:

Wargi dobrze zaimpregnowane, suche. Szczeki mocne, zgryz nożycowy, to oznacz, że siekacze żuchwy dokładni przylegają do tylnych krawędzi siekaczy szczeki, jedne i drugie równe i ustawione w jednej lini.


Szyja:

Sredniej długosci i grubości, łukowata i wysoko noszona , gdy pies stoi. W kłusie wyciągnieta tak, że głowa skierowan jest troche do przodu.

Kończyny przednie:

Łopatki ustawione ukośnie, ramiona nachylone od stawu barkowego do łokcia, nigdy nie mogą być spionowane. Mięsnie wiązace łopatki z klatką, mocno rozwinięte. Pionowo ustawione lub luźne łopatki wysoko wysoce niepożadane. Nogi oglądane od przodu rozstawione  umiarkowanie szeroko, proste i równoległe, łokcie przylegające  do tułowia, nie wykręcone na zewnątrz ani wcisniete pod klatke piersiową. Srudręcze oglądane z profilu jest lekko nachylone  do podłoża elastyczne i bardzo mocne. Odległośc od podłoża do łokcia troche wieksza niż od łokcia do kłębu. Kościec nie za cięzki. Piąte palce mogą być usuniete.


Tułów:

Mocny, średniej długości, ani nie przesadnie krótki, ani nie szczególnie długi, przy oglądaniu z profilu długość tułowia od stawu barkowego do guza siedzeniowego troche wieksza od wysokośi psa w kłębie. Klatka piersiowa bardzo mocna i głęboka, lecz niezbyt szeroka w najgłębszym miejscu, tuż za łokciami, na poziomie łokci. Żebra dobrze wysklepione w swoich górnych odcinkach, ku dołowi lekko spłaszczone, co pozwala na większą swobode ruchów. Grzbiet bardzo mocny i prosty, lędźwie lekko wysklepione, dobrze umięśnione i ziazane , szczupłe, odcinek lędźwiowy grzbietu węższy od odcinka pirsiowego. Brzuch troche podciągniety. Zad lekko opadający ale nie ostro ściety, co ograniczałoby akcję kończyn tylnych.


Kończyny tylne:

Oglądane z tyłu są ustawione niezbyt szeroko i równolegle. Uda mocne i bardzo dobrze umięśnione, stawy kolanowe i skokowe wyraźnie zaznaczone, śródstopie krótkie. Wilcze pazury, jesli sie zdażą powinny być usuniete. 


Łapy:

Owalne, ale nie długie, naturalnej postawie nie są ani rozstawione na zewnątrz, ani skierowane ku środkowi. Sredniej wielkości, zwarte, mocno owłosione między palcami. Opuszki mocne i bardzo twade. Dopuszczalne skrócenie włosa miedzy palcami i wokół łap.


Ogon:

Gęsto owłosiony, w kształcie lisiej kity, osadzony trochę poniżej linii grzbietu i na ogół zakręcony luźno nad grzbietem, w kształcie szabli, gdy pies jest czymś zainteresowany. Kiedy ogon jest wzniesiony, nie powinien być ani mocno zakręcony. ani skręcony na boku, ani leżący na grzbiecie. Sierść na ogonie mniej więcej jednakowej średniej długości. U psa pracującego w zaprzęgu lub w spoczynku ogon jest zwykle luźno opuszczony.

Ruch:

Swobodny ruch  i bez śladu wysiłku. Husky porusza sie lekko  i szybko, prowadzony na luźnej smyczy w kłusie średniej  prędkosci. Kończyny przednie powinny mieć dobry wykrok, a tylne dawać dobry napęd. Przy niewielkiej szybkości łapy poruszają sie równolegle, ale w miarę jej zwiększania schodzą sie coraz bliżej, aż do sznurowania, jednak zarówno przednie, jak i tylne kończyny powinny być w ruchu proste. Ani łokcie, ani też kolana nie odstają na zewnątrz, ani nie schodzą sie do wewnątrz, a łapy tylne powinny być stawiane dokładnie w tej samej linii, co łapy przednie. W ruchu grzbiet ma byćmocny i równy.

Szata:

Dwuwarstwowa, średniej długości, gęsta na całym ciele. Nie powinna być tak długa, aby zacierać linie sylwetki psa. Podszerstek gęsty, obfity i miękki. Włos okrywowy prosty i raczej przylegający, nie powinien być twardy, szorstki czy kosmaty, ani też jedwabisty lub wyraźnie odstający od tułowia. W okresie linienia normalny jest brak podszerstka. Niedopuszczalne jest strzyżenie czy modelowanie sierści poza skracaniem na łapach.

Maść:

Dozwolone są wszelkie maści i wzory umaszczeń, w tym jednolicie biała. Czesto wystepują najrozmaitsze wzory umaszczenia na głowie, w tym i takie, jakich nie spotyka sie u innych ras.

Wysokość w Kłębie:

- psa od 53 do 60 cm,

- suki od 51 do 56 cm.

Waga:

- psa od 20 do 27 kg,

- suki od 16 do 23 kg.


Niski wzrost i waga są równie dobre, jak te w maksymalnych granicach, najmniej jednak niepożądane są psy o wzroście powyżej 60 cm, a suki powyżej 56 cm .

Wady !

Każde odstępstwo od podanego  wyżej wzorca powinno być uznawane  za wadę i oceniane w zależnosci od stopnia nasilenia i tego , na ile ogranicza sprawność i upośledza zdrowie psa.


                                                                                        Tekst wzorca napisany w oparciu o ksiązke

                                                                                                                                                          Husky Syberyjski

Maski Husky

Oczy Husky

Kreator stron www - przetestuj!